a:hover {font-size: 28px; font-weight: bold;text-decoration: none;}::-webkit-scrollbar { height:12px; width: 12px; background: #FF1493; } ::-webkit-scrollbar-thumb { background-color: #BA55D3; -moz-border-radius: 10px; border-radius: 10px; }

Monday, 27 May 2013

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN PENDIDIKAN SENI VISUAL TAHUN 4

                                

   RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN TAHUN 4

DISEDIAKAN OLEH : NUR SYUHADAH BINTI OTHMAN
NO MATRIX               : JEF 120008


Matapelajaran           :Pendidikan Seni Visual
Masa                           :9.30 pagi – 10.30 pagi

Bidang                        :Membuat corak dan rekaan

Tajuk                            :Alam semulajadiku

Teknik                            :Cetakan

Bilangan murid            :34 Orang

Kemahiran/tema         :Menghasilkan cetakan alam semulajadi menggunakan buah-buahan dan sayur-sayuran

 
Pengetahuan Sedia ada:
1. Murid mengenali sayur-sayuran dan buah-buahan

 
Hasil Pembelajaran        :
Langkah 1 - Memerhati dan mengkaji jenis sayuran dan buahan
Langkah 2 - Memotong sayuran dan buahan pelbagai contoh seperti menegak , melintang
Langkah 3 – Mencetak corak dalam buahan dan sayuran dalam pelbagai susunan
Langkah 4 - Mempamerkan hasil kerja
 





LANGKAH/MASA
ISI PEMBELAJARAN
AKTIVITI P&P
CATATAN
Set Induksi
( 5 Minit)
Menyanyikan lagu bertajuk “ Vegetables”
Guru meminta murid untuk mendengar lagu terlebih dahulu.

Murid menyanyikan lagu bersama-sama.

Guru mengaitkan set induksi dengan pembelajaran hari ini.
 Kecerdasan Pelbagai

Verbal linguistik, inter/ intrapersonal muzik

Langkah 1
(15 Minit)
Menerangkan konsep cetakan.

Membuat tunjuk cara.
Aras 1
Memerhati dan mengkaji jenis sayuran dan buhan yang mempunyai lapisan kelopak dan corak di dalamnya yang menarik.

Guru menerangkan definisi cetakan kepada murid.

Guru menerangkan jalinan yang terdapat pada sayur kobis dan bawang.

Murid memerhatikan jalinan yang terdapat pada sayur kobis dan bawang.

Guru membuat langkah tunjuk cara untuk menghasilkan cetakan.

Guru mengarahkan murid membentuk 5 kumpulan.
Kecerdasan Pelbagai:
Verbal linguistik

ABM/BBM
Hasil kerja guru, kertas lukisan, warna air, berus warna , kobis,bawang dan pisau.
Langkah 2
(15 minit)








Langkah 3
(15 minit)
Menghasilkan cetakan.









Menghasilkan cetakan dengan pelbagai bentuk
Aras 2
Memotong sayuran dan buahan dengan pelbagai contoh seperti : menegak, melintang






Aras 3
Membuat corak dalam pelbagai susuna seperti:
Selang seli, berjalur

Murid memotong kobis dan bawang dengan pelbagai arah seperti melintang dan menegak
Murid menghasilkan corak seperti alam hutan.

Guru membimbing murid menghasilkan cetakan.
Kecerdasan Pelbagai

Kinestetik, KBKK : Membanding beza dan menjana idea.






ABM/BBM
Surat khabar, kobis,bawang pisau, kertas lukisan, warna air dan berus warna.

Nilai :
Keselamatan
Ketelitian
kerjasama
Langkah 4
(5 minit)
Peneguhan dan penilaian
Aras 4
Mempamerkan hasil kerja

Guru meminta murid membentangkan hasil kerja masing-masing.

Guru menegaskan nilai-nilai dalam menghasilkan karya.
Kecerdasan Pelbagai
Intra/ interpersonal, verbal linguistik

Nilai:
Keyakinan, keberanian
Penutup
(5 minit)
Penutup
Murid menyanyikan lagu secara beramai-ramai.
Kecerdasan pelbagai:
Muzik




No comments:

Post a Comment